Kategoriler

Demleme Ekipmanları

Demleme Ekipmanları

Aeropress,  kahvenin tadını belirleyen en önemli aşamalardan biri kesinlikle kahve demleme metodu ve ekipmanıdır. Kahve demleme metotlarından biri olan Aeropress’in kahve demleme ekipmanı adından da anlaşıldığı üzere diğer Demleme Ekipmanları gibi Presleyerek yani basım ile, preslemek anlamına gelir. Aeropress ile lezzetli ve hoş kokulu  filtre kahveler hazırlamak ise oldukça kolay ve pratik. Zamanı açısından problem yaşayanların imadadına koşan Aeropress hızlı demleme yapmak isteyenlerin tercihi. Aeropress’in üretimi olan kahve demleme aletlerinin yanı sıra piston ucu, filtre kapağı süzgeci ve Aerobie Aeropress filtre kağıdı ile aradığınız 3. Nesil kahveye çok yakınsınız. Diğer bir yandan kahve demleme yöntemlerin bir diğer önemli noktada da, kahvenin demleme yöntemine göre çekilmiş ve taze öğütülmüş olmasıdır. 


Her baristanın kullanımına vakıf olduğu hatta kahvesini hazırlarken yanından ayırmadığı bir demleme aleti de  Chemex’tir. Bir baristanın kahve yapışını izlediyseniz, tezgahında bulunan garip ama bir o kadarda şık bir kum saatini andıran Chemex’in dikkatinizi çekmemiş olması imkansız. Üzerine dikkat çektiğimiz şık tasarımı sayesinde 1943 yılında en iyi tasarım ödülünü Chemex  almıştır. Chemex Doktor Peter Schlumbohm tarafından 1941 yılında tasarlanmıştır. Chemex tasarım olarak sadece kahve demleme aparatı olarak görünse de Doktor Schumbohm aynı zamanda şık bir servis aparatı da eklemek istemiş. Kimyager olmasının avantajını kullanarak karışımların içeriği hakkındaki bilgisinden dolayı çift katmanlı kendine ait aroması bulunmayan Chemex kahve filtresini de tasarlamıştır. Bu tasarım Illinois Institute of Technology tarafından modern zamanlarını en iyi 100 tasarımından biri olarak seçilmiştir.

Günümüzde çok sık karşılaştığınız hemen hemen her kahve mağazasında gördüğümüz French Press adını Fransızcadan alır. Kelime anlamına bakarak incelediğimizde Press kelimesi bastırmak, presslemek anlamına gelir. Bu da  French Press kahve aletinin kullanılması konusunda en büyük ipucunu verir.İşlevi itibari ile French Press’e ismi ile özdeşleşmiş bir cihaz gözüyle bakabiliriz. French Press 1929 yıllında İtalyan ‘Attilio Calimani‘  tarafından patentini alarak ‘French Press‘ olarak dünyaya yayılmıştır. 

Kağıt filtreler kullan at olduğundan temizleme ihtiyacı duyulmaz. Fakat metal filtrelerde durum biraz daha farklı. Kahveyi içildikten sonra kalan posanın temizlenmesi ve metal filtrenin kalan partiküllerden arındırılması, zorlu olur. Kaynama etkisi ile şişerek metal filtrenin süzgeç boşluklarına dolan kahve partikülleri temiz su ile yıkanması gerekirse açılarak aralarının ve iyice temizlenmesi gerekir. Kurulama işleminden sonra filtre, tekrar kahve makinesinin filtreleme haznesine yerleştirilir ve daha sonraki kullanıma hazır hâle getirilir. Kâğıt kahve filtreler ise genellikle tek kullanımlık olarak üretilir. Kullanımı kolay ve pratik olan kâğıt filtreler, demleme sona erince makine haznesinden çıkarılıp artık kahve posası ile birlikte atılır. Herhangi bir ekstra temizlik ya da kurulama ihtiyacı olmayan kâğıt filtrelerin kullanımı, oldukça zahmetsiz olur. Kahve filtresi, genelde geri dönüşümlü malzemeden üretilir. Kâğıt filtreler, kahvenin demlenerek filtre içinden kahvenin su ile birleşerek sıvı halde akışının gerçekleşmesini sağlar

Göster:
Sırala:
Aeropress kahvenizi yüksek basınç ile demlemenize olanak veren yapısı ile yoğun aromalı, içimi kolay..
285,71 TL
Kaliteli bir kahve demlemek için ihtiyacınız olan bütün ekipmanları bir arada toplayan Cafflano Klas..
642,86 TL
Modern zamanın en başarılı tasarımlarından biri kabul edilen Chemex, tadına hayran kalacağınız kahve..
321,43 TL
Modern zamanın en başarılı tasarımlarından biri kabul edilen Chemex, tadına hayran kalacağınız kahve..
353,57 TL
Tutacağı, su yolu ve tabandaki ekstra ağırlığı ile sıcak suyun akışını kontrol etmeye imkan sağlayan..
321,43 TL
Kahve demleye tutkunuz varsa farklı demleme yöntemleri arayışında iseniz veya kahve demlemenin daha ..
721,43 TL
‘Drip Method’ yani “Damlama Kahve Demleme YÖntemi” ile kahve hazırlamak için kullanılan en popüler e..
150,00 TL
Hario V60 02 Dripper’ın suyun akış hızını ve sıcaklığını kontrol eden spiralli yapısı kahve aromasın..
157,14 TL
Japon Hario´ nın muhteşem şıklıkta kahve servis ekipmanıdır. Hem evde hem kafelerde 3. Nesil kahve d..
170,00 TL
Hario V60 02 Dripper için 100 adet beyaz kağıt filtresi. ..
35,71 TL
  Marco Beverage System in Ecosmart PB10 High Deck modeli ile Chemex, Hario V60, Aeropress, Woo..
6.678,57 TL
Doğruluk: 0.1g Tipi: Tezgah Ölçeği Ekran tipi: LCD Anma Yükü: 3kg Kapasite: 3kg Güç K..
285,71 TL
Loading...