Kategoriler

Kahve Makinaları

Kahve Makinaları

Kahve makineleri denildiğinde akla ilk Türk kahvesi yapan makineler gelse de, ofis veya ev ortamında değişik çeşitlerde yapılan kahve keyfi arttığından, sadece kahve dükkanların da gördüğümüz makineler, ev ve ofis ortamlarına da girerek kahvelerin yapımını kolaylaştırmasının yanında bulunduğu ortama şık bir görünüm kazandırıyor.

Kahve, her ne sebepten içilirse içilsin, yenilen yemeklerin ardında hazmetme konusunda yardımcı olduğundan içindeki kafeinden dikkati artırması sebebi ile nerdeyse çay kadar tercih ediliyor. 


Kahve, tropikal iklimli bölgesinde yetişir. Kahvenin kırmızı meyvesinin içinde iki çekirdek bulunur. Kahvenin meyve vermesi dikilmesini takip eden 3 yılın sonundadır. Ağaç elverişli koşullar sağladığında ortalama 40 yıl aralıksız meyve verir. Türklerin kahveyi tanıması ise Yavuz Sultan Selim zamanında Yemen'den kahvenin İstanbul'a gelmesi ile başlıyor. O dönemlerde kahve çiğ çekirdek olarak satılırdı. Çekirdekler tavalarda kurutulur ve dibeklerle dövülüp ağır ateşte cezve ile pişirilirdi. Bugün ise farklı tipte kavrulmuş kahve çekirdeklerinin değişik kalınlıklarda çekilerek makineler ile evde demlendiği dönemdeyiz.

Kahve severlerin en çok merak ettikleri konulardan biri de kahve makinesinin kimin icat ettiğidir. Kahve makinesi 1987 yılında gaz lambasına bağlı herkesin kullanmasına açık olan, sokak ortasında duran “Pluto Lamp” isminde bir makine olarak bilinir. Bu makine İngiltere’nin Leicester Square isimli meydanında bulunur. Makine başlarda çok ilgi görse de sonraları makine içine bozuk para atmak yerine yuvarlak cisimler atıldığından makine bozuldu ve kaldırıldı

Kahve makineleri, genel olarak kavrulmuş kahve çekirdeklerini farklı boyutlarda çekerek istenilen kahve çeşidine göre süt, su veya köpük eklenmesini yaparak ortaya farklı lezzetler çıkarıyor. Kahvenin tüm çeşitleri aslında kahve çekirdeğini içinde bulunan espresso özü denilen maddeden üretilir. Espresso kahve makinelerinde yüksek basınç ile kahvenin özü içinden çıkarılarak yapılır. Bu şekilde kahvenin de en koyu çeşidi elde edilmiş oluyor. Macchiato ise espressonun bir kaşık köpükle yumuşatılmış halidir. Americano, sadece su eklenerek sulandırılmış çeşidi olur. Latte'de  köpüksüz süt katılırken, cappucino'da espressoya süt ve köpük, con panna çeşidinde ise krem şanti eklenir. Türk kahvesi makineleri önceleri ateş üzerinde pişse de, günümüzde modern makineler ile Türk kahvesi, köpüklü ve arzu edildiği derece sertlikte pişirlebiliyor.

Göster:
Sırala:
Enerji tasarrufu Plus 4 You Astoria’nın Green Line serisi espresso kahve makinelerinden olup, gel..
56.428,57 TL
Elektronik bardak sıcaklığı LED aydınlatmalı çalışma sayacı Işık yoğunluğu değişimli LED arka..
125.000,00 TL
Kırmızı-inox şık, sade ve modern tasarım 2 gruplu Otomatik mekanizma ve dozaj kontrol fonksiy..
21.914,29 TL
Yarı otomatik espresso kahve makinesi Bas bırak start-stop düğmeli 2 döner yönlü buhar kollu 1 sı..
21.428,57 TL
» Otomatik espresso kahve makinesi » Thermodrive sistemli » Patentli akıllı boyler teknolojisi (sm..
54.285,71 TL
  En iyi fiyat garantisi. Kompakt kahve makinesi Sixties, boyutların tamamını içeren bir ..
21.071,43 TL
Linea Klasik geniş hacimli ortamlarda, yeni kafe, bar veya restoranınız için kusursuz bir seçim olac..
65.000,00 TL
Teknik özellikler Sıcaklık profillemesi Ekran ve USB portlu çok fonksiyonlu araç bilgisayarı Ça..
64.900,00 TL
Loading...