Moka Pot ile Demleme

Moka Pot, İtalya'da 1930'ların ortalarında Alfonso Bialetti tarafından tasarımı yapılmış olan bir kahve makinesidir. Moka Pot, evde espresso yapmak için kullanılır ve buzdolabı gibi düzgün bir şekilde çalışır. Moka Pot, üstte bir su deposu, ortada bir filtre ve altta bir kahve deposu içerir. Su deposuna su doldurulur ve filtreye kavrulmuş kahve tozu yerleştirilir. Su, filtreden geçerek kahve deposuna akar ve böylece espresso elde edilir.

1. Aşama

İlk yapmanız gereken, kettle'a koyduğunuz suyu kaynatmaktır. Sıcaklık bu aşamada önemli değildir. Moka potun tabanını su seviyesi işaretine kadar sıcak su ile doldurun.

Kettle Satın Al

2. Aşama

Kahvenizi ekleyin. Bu, ince/orta öğütülmüş bir kahve olmalıdır. Espresso kahve daha kaba, ancak filtre kahve daha ince olmalıdır. Su, kahveden serbestçe akmalıdır. Kahve miktarını belirli bir karışım oranına uymak yerine, filtre sepetini kahve miktarını belirleme rehberi olarak kullanırız. Sadece sepeti doldurun ve İtalyanların güçlerine güvenin.

Kahveleri İncele

3. Aşama

Kahve tozlarını parmaklarınızla düzgün hale getirin, ancak kahve tozlarını yoğun hale getirmeyi veya sıkıştırmayı unutmayın. Onları serbest bırakın.

4. Aşama

Dikkatli bir şekilde filtre sepetini tabana yerleştirin.

5. Aşama

Tabanı tutmak için bir çay havlusu kullanarak üst bölmeyi vidalayın.

6. Aşama

Isıyı açın. Başlangıçta orta derecede bir ısı öneririz. Tabanda sıcak su kullanımı, suyun daha yavaş bir şekilde pişirme sıcaklığına ulaşmasına yardımcı olur.

7. Aşama

Bir sonraki kısım çok önemlidir. Tabandaki su kaynama sesini duyduğunuzda ısıyı düşürün. Hedefiniz, kahvenin üst spout'tan bal gibi akmış olmasıdır (ve evet, kapağı açık tutabilirsiniz!). Bunu ısıyı kontrol ederek yaparsınız. Bu konuda bir taktik vardır, ancak doğru yaptığınızda bunu anlarsınız. Eğer kahve sıçrama ve köpükleme şeklinde çıkıyorsa, çok sıcaktır ve kahveyi yakarsınız.

8. Aşama

Kahvenin düzgün bir şekilde akmasını sağlamak için ısıyı kontrol edin. Alt bölme boşalmaya başladığında bazı sıçrama ve köpükleme olacaktır. Bu normal bir durumdur.

9. Aşama

Üst bölme dolunca ve sızırtı sesini duyduğunuzda, moka potu ısıdan alın ve hemen servis edin. İçmeden önce soğumasını bekleyin, çünkü sıcak olacaktır!