Moka Pot

Moka Pot, İtalya'da 1930'ların ortalarında Alfonso Bialetti tarafından tasarımı yapılmış olan bir kahve makinesidir. Moka Pot, evde espresso yapmak için kullanılır ve buzdolabı gibi düzgün bir şekilde çalışır. Moka Pot, üstte bir su deposu, ortada bir filtre ve altta bir kahve deposu içerir. Su deposuna su doldurulur ve filtreye kavrulmuş kahve tozu yerleştirilir. Su, filtreden geçerek kahve deposuna akar ve böylece espresso elde edilir.

Moka Pot demleme yöntemi

Aşama 1

İlk yapmanız gereken, kettle'a koyduğunuz suyu kaynatmaktır. Sıcaklık bu aşamada önemli değildir. Moka potun tabanını su seviyesi işaretine kadar sıcak su ile doldurun.

Kettle'ları incele

Aşama 2

Kahvenizi ekleyin. Bu, ince/orta öğütülmüş bir kahve olmalıdır. Espresso kahve daha kaba, ancak filtre kahve daha ince olmalıdır. Su, kahveden serbestçe akmalıdır. Kahve miktarını belirli bir karışım oranına uymak yerine, filtre sepetini kahve miktarını belirleme rehberi olarak kullanırız. Sadece sepeti doldurun ve İtalyanların güçlerine güvenin.

KAHVELERİ İNCELE

Aşama 3

Kahve tozlarını parmaklarınızla düzgün hale getirin, ancak kahve tozlarını yoğun hale getirmeyi veya sıkıştırmayı unutmayın. Onları serbest bırakın.

Aşama 4

Dikkatli bir şekilde filtre sepetini tabana yerleştirin.

Aşama 5

Tabanı tutmak için bir çay havlusu kullanarak üst bölmeyi vidalayın.

Aşama 6

Isıyı açın. Başlangıçta orta derecede bir ısı öneririz. Tabanda sıcak su kullanımı, suyun daha yavaş bir şekilde pişirme sıcaklığına ulaşmasına yardımcı olur.

Aşama 7

Bir sonraki kısım çok önemlidir. Tabandaki su kaynama sesini duyduğunuzda ısıyı düşürün. Hedefiniz, kahvenin üst spout'tan bal gibi akmış olmasıdır (ve evet, kapağı açık tutabilirsiniz!). Bunu ısıyı kontrol ederek yaparsınız. Bu konuda bir taktik vardır, ancak doğru yaptığınızda bunu anlarsınız. Eğer kahve sıçrama ve köpükleme şeklinde çıkıyorsa, çok sıcaktır ve kahveyi yakarsınız.

Aşama 8

Kahvenin düzgün bir şekilde akmasını sağlamak için ısıyı kontrol edin. Alt bölme boşalmaya başladığında bazı sıçrama ve köpükleme olacaktır. Bu normal bir durumdur.

Aşama 9

Üst bölme dolunca ve sızırtı sesini duyduğunuzda, moka potu ısıdan alın ve hemen servis edin. İçmeden önce soğumasını bekleyin, çünkü sıcak olacaktır!