Pour-Over Demleme Kılavuzu

Pour over, iyi donanımlı kafelerde ve evlerde demirbaş haline gelen üç damlatıcıyı kullanan hassas ve giderek daha popüler hale gelen bir demleme yöntemidir. Chemex, Hario V60 ve Kalita Wave gibi ekipmanlar üçüncü nesil kahve dükkanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Öğütme, çiçek açma ve öğütmelerin üzerine yavaş dökülen bir deveboynu çaydanlıktan sıcak su dökme ritüelinin tadını çıkarın.

1. Aşama

Su ısıtıcınızı doldurun ve kaynamaya ayarlayın.

Kettle Satın Al

2. Aşama

Bir filtre alın, açın, demleme ekipmanına yerleştirin. Sıcak suyla iyice durulayın ve ardından suyu boşaltın. Bu, demlemede kağıt tadı kalmamasını sağlayacak ve ayrıca kahve ekipmanını ısıtacaktır. Chemex kullanıyorsanız, filtreyi, filtrenin 3 kıvrımlı tarafı çıkış ağzına gelecek şekilde konumlandırın.

Ekipman Satın Al

3. Aşama

Kahveyi tartın. Öğütücünüzü yukarıdaki referansa benzer şekilde kahveyi öğütecek şekilde ayarlayın.

Tartı Satın Al

4. Aşama

Kahve ekipmanını tartıya yerleştirin ve darasını sıfıra getirin.

5. Aşama

Su ısıtıcısı kaynadıktan sonra kahvenizi öğütün ve demleme ekipmanına ekleyin. Brewer'ı kahve ile sıfıra kadar daralayın.

6. Aşama

Zamanlayıcınızı başlatın ve kahvenin üç katı kadar su dökün (örn. 23 gr kahve x 3 = 69 gr su). Hedef eşit doygunluktur, bu nedenle saat yönünde yavaşça dökün. Bu önemli adım kahvenin gazını gidererek suyun kahvenin tüm potansiyelini vermesini sağlar. Buna çiçeklenme denir.

7. Aşama

Yaklaşık bir dakika sonra, istediğiniz son demleme ağırlığına ulaşana kadar suyu kademeli olarak (bir seferde 100–250 gr) ekleyin. Suyu yavaşça (8-10 g/sn) merkezden çevreye ve tekrar merkeze giden spiral bir desenle dökün. Kahveyi doğrudan kağıt filtrenin üzerine dökmeyin.

8. Aşama

Sıvı zeminden kaybolduğunda, demleme biter. Afiyet olsun!