Pour Over

Pour over, iyi donanımlı kafelerde ve evlerde demirbaş haline gelen üç damlatıcıyı kullanan hassas ve giderek daha popüler hale gelen bir demleme yöntemidir.

Chemex, Hario V60 ve Kalita Wave gibi ekipmanlar üçüncü nesil kahve dükkanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Öğütme, çiçek açma ve öğütmelerin üzerine yavaş dökülen bir deveboynu çaydanlıktan sıcak su dökme ritüelinin tadını çıkarın.

Pour Over demleme yöntemi

Aşama 1

Su ısıtıcınızı doldurun ve kaynamaya ayarlayın.

Kettle'ları incele

Aşama 2

Bir filtre alın, açın, demleme ekipmanına yerleştirin. Sıcak suyla iyice durulayın ve ardından suyu boşaltın. Bu, demlemede kağıt tadı kalmamasını sağlayacak ve ayrıca kahve ekipmanını ısıtacaktır. Chemex kullanıyorsanız, filtreyi, filtrenin 3 kıvrımlı tarafı çıkış ağzına gelecek şekilde konumlandırın.

EKİPMANLARI İNCELE

Aşama 3

Kahveyi tartın. Öğütücünüzü yukarıdaki referansa benzer şekilde kahveyi öğütecek şekilde ayarlayın.

TARTILARI İNCELEYİN

Aşama 4

Kahve ekipmanını tartıya yerleştirin ve darasını sıfıra getirin.

Aşama 5

Su ısıtıcısı kaynadıktan sonra kahvenizi öğütün ve demleme ekipmanına ekleyin. Brewer'ı kahve ile sıfıra kadar daralayın.

Aşama 6

Zamanlayıcınızı başlatın ve kahvenin üç katı kadar su dökün (örn. 23 gr kahve x 3 = 69 gr su). Hedef eşit doygunluktur, bu nedenle saat yönünde yavaşça dökün. Bu önemli adım kahvenin gazını gidererek suyun kahvenin tüm potansiyelini vermesini sağlar. Buna çiçeklenme denir.

Aşama 7

Yaklaşık bir dakika sonra, istediğiniz son demleme ağırlığına ulaşana kadar suyu kademeli olarak (bir seferde 100–250 gr) ekleyin. Suyu yavaşça (8-10 g/sn) merkezden çevreye ve tekrar merkeze giden spiral bir desenle dökün. Kahveyi doğrudan kağıt filtrenin üzerine dökmeyin.

Aşama 8

Sıvı zeminden kaybolduğunda, demleme biter. Afiyet olsun!