İşte bize gelen bazı Sıkça Sorulan Sorular. Yardımcı olacak birini göremezseniz, lütfen bize mesaj gönderin, yakında yardımcı olmaya çalışırız.

Kargom neden gecikti?

Kuryeler bazen, beklenen sevkiyat zaman çerçevelerini aşan sipariş akışlarıyla karşılaşabilir. Henüz yapmadıysanız, takip numaranızı referans alarak kuryeniz aracılığıyla paketinizle ilgili güncellemeler için kaydolun.

Hâlâ bir sorun mu yaşıyorsunuz? Lütfen adınız ve sipariş numaranızla birlikte info@gourmecoffee.com adresinden bize e-posta göndermekten çekinmeyin; bu konuyu sizin için daha ayrıntılı olarak inceleyebiliriz.

Siparişim teslim edildi olarak gözüküyor, ancak teslim edilmedi?

Lütfen komşularınızla ve postacınızla görüşmeyi deneyin. Ayrıca farklı bir yere konmuş olup olmadığını görmek için normal teslimat yerinizi kontrol edin.

Tüm söylenenler, paketinizin izini bulamıyorsanız, lütfen adınızı ve sipariş numaranızı, yaşadığınız sorunun açıklamasını info@gourmecoffee.com adresine göndererek cevap alabilirsiniz. Bizden satın aldığınız üründen memnun olduğunuzdan emin olmak istiyoruz.

Yanlış bir sipariş aldıysam ne yapmalıyım?

Biz insanız, ama daha iyi olmak ve bunu sizin için doğru yapmak için çabalamak istiyoruz. Lütfen adınızı ve sipariş numaranızı ve yaşadığınız sorunun açıklamasını info@gourmecoffee.com mailine göndererek bizimle paylaşın.

Hangi günler kahve kavuruyorsunuz?

Kafemiz olan Gallo Rossa ve online siparişler için kahvelerimiz siparişe göre kavrulur ve kahvelerimiz Pazartesi'den Cuma'ya kadar kavrulur ve gönderilir. Bu yüzden sipariş edeceğiniz tüm kahveler her zaman taze olarak size ulaşır.

Kahvemi nasıl demlemeliyim?

Kahvenizi nasıl demleyeceğinizi veya yeni demleme yöntemini nasıl kullanacağınızı merak ediyor musunuz? Özel bir kahve için filtre ve espresso üzerinde nasıl demlediğimizi gösteren bir rehber oluşturduk. Buraya tıklayarak demleme kılavuzlarından öğrenebilirsiniz.