Kategoriler

Temizlik bakım

Kapsüllü kahve makinelerinin çalışma mantığı ise filtre kahve a-makinelerindeki gibi sıcak suyun kapsül içindeki kahveden geçerek hazne yerine fincana dolması ile tamamlanıyor. Bu makinelerdeki dezavantaj makinelerde kullanılan kapsülün aynı markadan alınmasının mecburi oluşudur. Bu durumda fiyat araştırma yapılmadan her seferinde aynı kahveyi almak zorunda kalınır. Evde kullanılan kahve makinelerini fiyatları püskürttükleri basın oranına göre değişkenlik gösterir. Yüksek basınç ile su püskürten makineler kahve türlerinin birçoğunu yapabildiğinden fiyatı da ona oranla yüksek olur. 

Kahve Makinesi Tavsiyeleri

Filtre kahve makinelerinde, demlenen kahve haznede biriktikten sonra haznenin altındaki ısıtıcı ile sıcak kalıyor. Bu şekilde sıcak kalan kahve iki saat içinde bayatlamadan tüketilmelidir. Bu tip makinelerde hazneni büyüklüğüne göre 8-10 kişi ya da daha fazla insana kahve yapılabilir. Birde bu makine türünün zaman ayarlı olanları var. Bu tip makineleri ofise geline saat göre ayarlayarak ofis açıldığında kahvenin hazır olması sağlanabilir. Kahve makinelerinin kahveyi öğütebilenleri ise taze olarak kahve içme imkanı saplıyor. Espresso makineleri içinde basınçlı modeller içinde kartuşlu olanlar kahveni nemini içinde tutuğundan kimine göre avantaj sağlarken kimine göre değişik aromalar içinde barındırmadığından tercih edilmiyor. Bu sebepten espresso sevenler çekilmiş kahveyi kullanan makineleri tercih edilyor. BU makinelere süt köpüğü yapan muslukta eklenirse latte ve cappucino yapabilmenize yardımcı oluyor. Direkt olarak ateş üzerinde espresso yapılan makineler ise kişiye gerçek İtalyan espresso lezzetini yaşatıyor.


Kahve Makinesi Nasıl Temizlenir?

Kahve makinası kahve yapımını kolaylaştıran aletler olsa da belli zamanlarda rutin temizlikleri yapılmazsa içinde kalan artıklar bakteriye dönüşür ve insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Kahve makinelerini en azından günün sonunda makinenin işlem gören filtre gibi bölümlerini deterjan ve ılık su ile yıkanmalıdır. Makineyi yıkamadan önce kullanma kılavuzu okunmalıdır. Bazı makineler bulaşık makinesine konulduğunda bozulabiliyor. Makinelerin filtrelerini ayda bir kere sirkeli suda bekletmeniz hijyen açısından faydalı olacaktır. Yahut makinenin su haznesine sirkeli su konarak filtrenin temizliği yapılabilir. Filtreden sonra demliğin temizliği özenle yapılmalıdır. Demliği bakterilerden arındırmak için demliğin içine sabunlu su ve pirinç koyabilirsiniz.

Bu kategoride ürün bulunamadı.

Loading...