Filtre kahve ile espresso arasındaki fark nedir?

Filtre kahve ile espresso arasındaki fark nedir?

Filtre kahve veya espresso kahve - buradaki gerçek fark nedir? Hatta bir fark var mı? Tattan hazırlığa ve kimyaya kadar, öğrenmeye hazır olun.

Son birkaç yıl içinde pour over kahve demleme yöntemi, uzmanlık dünyasında "kahve içmenin havalı yolu" haline geldi ve filtre kahveyi yeniden popüler hale getirdi.

Fakat espresso çoğu kişi tarafından kahve içmenin "en iyi" yolu olarak görülmüştür. İnsanlar bugünlerde kahve içmenin farklı yollarına uyanıyorlar.

Ama iki kahve devi espresso ve filtre arasındaki fark gerçekten nedir?

İlginizi çekebilir: Kahve bir meyve midir? Kafası karışanlar buraya!

Filtre kahve ile espresso arasındaki fark nedir?

Bu konuyu alt başlıklarla ele almak daha mantıklı olacaktır. Böylelikle ikisi arasındaki farkı tüm özelliklerine göre anlamış ve kavramış oluruz.

Öğütme ve demleme

Filtre kahve ve espresso arasındaki en belirgin fark, öğütülme inceliği ve demlenme süreleridir.

Espresso, kahve çekirdeklerini demlemek için basınçlı su kullanıldığında yapılan kısa, keskin bir kahve çekimidir. Kahve, espresso için filtre kahveden çok daha ince öğütülür. Öğütmenin boyutu espresso için çok önemlidir.

Biraz fazla kalın yaparsanız su çok hızlı geçer ve daha zayıf bir espresso oluşturur, ancak çok ince öğütürseniz su yeterince hızlı geçmez ve aşırı özlenerek son derece güçlü bir kahve yapar.

İlginizi çekebilir: Arabica ve Robusta kahve arasındaki fark nedir?

Küçük boyutunun ve konsantre lezzetinin yanı sıra, bir espressonun ana göstergelerinden biri, espresso shot'ın üzerindeki krema veya köpük tabakasıdır.

Espressodan bahsettiğimize göre artık filtre kahveden bahsedelim.

Filtre ve espresso arasındaki temel fark, tıpkı basınç altında itilen espresso gibi, filtre kahve suyunun sadece yerçekimi nedeniyle kahve telvesinden geçmesidir.

Kahveyi bu şekilde demlemek daha uzun sürüyor ama sonuç yine aynı. Bu şekilde daha fazla kahve ve daha fazla su kullanacaksınız, ancak yine de lezzetli bir fincan alacaksınız.

Tat

Filtre kahveler, tatlı, neredeyse temiz bir tada sahip hassas bir demleme oluşturur. Asit seviyesi daha yumuşaktır, bu da onu karmaşık ama içimi kolay hale getirir.

Buna karşılık, espresso kahve abartılı bir asitliğe sahip olma eğilimindedir. Kahve çekirdeğinin tatları daha ince bir şekilde ortaya çıkarılarak lezzet açısından daha cesur hale gelir.

İkisini karşılaştırırsanız, filtre kahvenin şarap gibi, espresso kahvenin ise viski veya sert likör tadı olduğu söylenmiştir.

Farklı ekipmanlarla yapılır

Filtre kahve demlerken en iyi yöntem manueldir. Demleme sürecini kontrol etmenizi ve çekirdeklerinizden en iyi lezzeti almanızı sağlar. Çoğu filtre kahve, size yine de harika bir filtre kahve verecek olan otomatik bir damlama yoluyla yapılır.

Filtre kahveyi en iyi şekilde demlemek için ise yeni başlayanlar için Hario V60 önerebiliriz.

Espresso kahveden bahsederken, "gerçek" espresso elde etmenin tek yolu, istenen basıncı oluşturabilen bir espresso makinesi kullanmaktır. Bunun için ise size önerebileceğimiz en iyi kahve makineleri arasında yer alan Melitta olabilir.

Set üstü ocak, French Press veya Aeropress gibi ekipmanlarla da espresso tarzı kahve yapabilirsiniz. Bunlar, maliyetin çok altında size aynı harika tadı veren daha düşük maliyetli seçeneklerdir.

Kafein içeriği

Espresso hakkında en yaygın yanılgı, en fazla kafeini içerdiği yönündedir, ancak çoğu kişi için şaşırtıcı olan, kahvenin damlatılması, filtrelenmesi veya üzerine dökülmesi espressodan çok daha fazla kafein içermesidir.

Neden? Basit. Damlama veya filtre kahve, doğal yağları, şekerleri ve dolayısıyla kafeini çok daha yavaş çıkarır, yani daha incelikli ancak biraz daha yüksek miktarda kafein içeren bir fincan alırsınız.

Sonuç

Günün sonunda, en iyi seçim yaşam tarzınıza ve tat tercihlerinize bağlıdır. Burada gerçekten yanlış bir cevap yok. Günün sonunda, espresso kahvedir ve hepimiz kahveyi severiz, değil mi?

Her yöntemin, kaynağına, kavurmasına ve daha fazlasına bağlı olarak farklı çekirdeklerle tamamen farklı sonuçlar verebileceğini unutmayın.

Kahvenin harika yanı da bu, değil mi? Her zaman sunacak çok şeyi vardır.

Pekala senin favori kahven nedir?

İlgini Çekebilir