Kahve Filtresini Kim İcat Etti: Bir Kadın Kahveyi Nasıl Değiştirdi?

Kahve Filtresini Kim İcat Etti: Bir Kadın Kahveyi Nasıl Değiştirdi?

Bir kötü çekilmiş kahvenin pek az şey varlığından daha kötüdür. Bitter, ekşi veya taneli bir kahve içmenin adeta bir alışkanlık haline geldiği zamanlarda, 1900'lerin başında bir Alman kadın bu durumu değiştirmek için yola çıktı. Melita Bentz adındaki bu kadın, kahve filtresini icat ederek demleme yöntemlerini sonsuza kadar değiştirdi. Hikayenin devamını okuyarak detayları öğrenebilirsin!

Melitta: Tüm Harika Kahvelerin Annesi

Sıradan kahvecilerden Michelin yıldızlı restoranlara kadar, damlama kahve ve kağıt kahve filtreleri sanki hep el altında bulunuyor. Kahve filtresi ve damlama kahve makinesi ayrılmaz bir ikili. Kahve yolculuğuna yeni başlıyorsanız, büyük ihtimalle bu iki öğeyle başlayacaksınız.

Kahve tutkunlarının birçok kahve yapma yöntemi var, ancak iyi bir filtre kahve, özel kahve dünyasına erişilebilir bir yoldur. Ve bu yol Melitta Bentz sayesinde mümkün oldu. Melitta Bentz, çalışması için patent alan ilk kadınlardan biri.

İlk Kahve Filtresini Kim İcat Etti?

Bir Alman ev hanımı olan Melitta Bentz, 1908 yılında kağıt kahve filtresini icat etti. Oğlunun defterinden biraz emici kağıt yırttı, üzerine kahve çekirdekleri ve sıcak su ekledi ve bu şekilde evde kahve yapımında bir devrim yarattı.

Eğer bilime ve kağıt filtrelerin nasıl yapıldığına ilgi duyuyorsanız, Science Channel'ın harika açıklamasını izleyebilirsiniz.

Acıyı Tatlandırmak

Klasik Alman kahve yapma yöntemi kaynar su ile ince öğütülmüş kahve çekirdeklerinin demlenmesi ve süzülmesini içerir. Ancak elektrikli değirmenler o dönemde yaygın değildi, bu nedenle kahve çekirdekleri birkaç farklı boyutta öğütülmüş olurdu. İnce tozlar süzgeçten geçerek fincana karışırken, büyük parçalar süzgeçte takılır kalırdı.

Sonuç olarak ortaya çıkan kahve, ekşimsi ve acı bir tada sahipti. İşin kötüsü, kahve keyfini çıkardıktan sonra, kahve sevenler bakır kahve fincanlarındaki kahve artıklarını temizlemek zorunda kalırdı.

Melitta Bentz de bu durumdan rahatsızdı. Bakır bir kahve potasının altına delikler açarak, altına bir kağıt yerleştirdi ve farkında olmadan dünyanın ilk filtre kahve setini yarattı.

Lezzetin Gerçek Tarihi

Melitta Bentz, bir kahve filtresi patentini Haziran 1908'de aldı. Bentz ailesi hızlıca basit kağıt filtreleri bir işletmeye dönüştürdü.

İlk kahve filtreleri evde üretildi. Oğullar el arabalarıyla teslimat yaparken, Bentz'in kocası dükkan pencerelerinde sergi açıyordu.

1908'in Aralık ayında, Melitta Bentz bir şirket olan M. Bentz'ı kurdu, şimdi ise Melitta Group. Melitta Group, kahve çekirdeklerinden demliğe kadar kahveyle ilgili her şeyi satan uluslararası bir ev ismi haline geldi, ve elbette kahve filtreleri konusunda en iyilerden biri.

İlginizi çekebilir: Melitta Latticia OT

Biraz tutku, azim ve yaratıcılık devrimi ateşleyebilir. Dresdenli bir ev hanımı olan Melitta Bentz, kahve tarihindeki en önemli icatlardan biri olan kağıt filtreleri tasarlamak için kendi yöntemlerini kullanarak kendine güvendi.

Hangi filtre kahve yöntemini seviyorsunuz? Yorum bırakın, Home Grounds Facebook grubumuzda bizimle sohbet edin veya Instagram'da bizi etiketleyin ve takip edin. Sizden duymaktan mutluluk duyarız!

İlgini Çekebilir