AeroPress ile Demleme

AeroPress, hassas ve rafine kahveden, güçlü ve yoğun kahveye kadar çeşitli sertlikte kahveler üretmenizi sağlayan, kullanımı kolay bir demleme cihazıdır. İnce kağıt filtresi, French press'e göre çok daha temiz bir fincan sağlarken, optimum ekstraksiyon için su ile kahve arasında tam temas sağlar. AeroPress ile benzersiz kahve demlemenizi oluşturmak için dozaj, öğütme boyutu, su sıcaklığı, demleme süresi ve ters çevrilmiş teknik de dahil olmak üzere yöntem gibi çeşitli faktörleri deneyebilirsiniz.

Adım 1: Kahveyi Ölçün ve Öğütün

Kahve miktarı: 16 gram

Demleme oranı: 1:14 (her 14 gram suya 1 gram kahve)

Öğütme boyutunuz ve kaliteniz, demlemenizin uzunluğunu ve tadını etkileyecek önemli faktörlerdir. Aeropress demleme için orta-ince öğütme boyutu, 1:00 – 2:00 dakikalık hedef demleme uzunluğuna ulaşmaya yardımcı olmak için idealdir (tarife bağlı olarak)

Eğer fincanınız çok ekşiyse öğütme boyutunu daha ince, fincanda herhangi bir acılık fark ederseniz biraz daha kaba ayarlayın. Ayrıca, fincanınızın kalitesini büyük ölçüde artıracağından kızartma türüne göre su sıcaklığı yönergelerine bakın.

Adım 2: Filtrenizi Durulayın

AeroPress filtre kağıdınızı düz tarafı kahveye, pürüzlü tarafı aşağıya bakacak şekilde sepete yerleştirin. Filtrenin bu şekilde yerleştirilmesi genel akış hızına yardımcı olacaktır.

Daha sonra kağıt filtreyi sıcak suyla durulayın; aksi halde kağıtsı bir tat verecektir. Ayrıca tüm cihazın ısınmasına yardımcı olmak için AeroPress'in gövdesini hızlı bir şekilde durulayabilirsiniz.

Artık filtre tutucusunu AeroPress'in alt kısmına vidalayabilirsiniz.

Adım 3: Kahve Ekleyin ve Suyunuzu Isıtın

Kahve Miktarı: 16 gram

Su Miktarı: 230 gram

Kahvenizi AeroPress'e ekleyin ve suyunuzu ısıtmaya başlayın.

Kavurma türü için ideal demleme sıcaklığına (hafif kızartmalar için daha sıcak, koyu kızartmalar için daha soğuk) kadar ısıtılmış yüksek kaliteli kaynak suyu kullandığınızdan emin olun.

Adım 4: Önce Dökün, Sonra Döndürün

Dökme miktarı: 50 gram su

Dökme uzunluğu : 15 saniye

İlk 50 gram suyu AeroPress'e dökün ve yavaşça döndürerek kahve ve suyun iyice karışmasını sağlayın.

Adım 5: Kalanını Dökme Sırası

Dökme Boyutu: 180 gram su

Dökme uzunluğu: 45 saniye - 1 dakika

15 saniye sonra kalan 180 gram suyu AeroPress'e dökün. Pistonu takmadan ve 1 dakika işaretine kadar beklemeden önce telveyi bir kez daha hızlı bir şekilde döndürebilir ve karıştırabilirsiniz. Daldırma işleminden önce pistonun AeroPress üzerinde tutulması, bira üreticisinin ısıyı muhafaza etmesine yardımcı olacak ve bu da ekstraksiyona yardımcı olacaktır.

Adım 6: Basın ve Keyfini Çıkarın

Bir dakika geçtikten sonra pistonu hafif bir baskıyla aşağı doğru bastırın. Kahvenin son parçasının çıkmasını ve hafif bulanık bir tada neden olmasını önlemek için, dibe ulaşmadan önce yaklaşık 1 cm kadar bastırmayı bıraktığınızdan emin olun.

Sık Sorulan Sorular

Orta ince. Kahveyi espressoya göre biraz daha iri öğütmeniz gerekecek. Aeropress, kısa demleme süresi nedeniyle orta derecede ince öğütme gerektirir.

  1. 1:12 (Sağlam): Her 12 gram suya 1 gram kahve
  2. 1:14 (Ortalama): Her 14 gram suya 1 gram kahve
  3. 1:16 (Hafif): Her 16 gram suya 1 gram kahve
  • Hafif Kızartmalar : 203 - 212 derece veya hemen kaynatılır
  • Orta Kızartmalar : 194 - 203 derece
  • Koyu Kavurma : 185 - 195 derece