Chemex ile Demleme

Chemex kahve demleme, az ekipmanla canlı, şeffaf ve rafine bir fincan kahve üretebilir. Bu demleme tekniği her türlü kahve çeşidine uygun olsa da, hassas asitli ve dengeli bir tada sahip, hafif ila orta derecede kavrulmuş kahvelerin kullanılmasını öneririz. Ayrıca Chemex'in demleme süresi yavaş olduğundan ve daha yüksek sıcaklık ekstraksiyonu hızlandırmaya yardımcı olduğundan biraz daha yüksek sıcaklıklarda demleme yapmanızı öneririz. Aşağıdaki Chemex tarifini takip ederek ve gerektiğinde küçük ayarlamalar yaparak harika bir fincan kahve bekleyebilirsiniz.

Adım 1: Kahveyi Ölçün ve Öğütün

Kahve miktarı: 45 gram

Demleme oranı: 1:15 (her 15 gram suya 1 gram kahve)

Öğütme boyutunuz ve kaliteniz, demlemenizin uzunluğunu ve tadını etkileyecek önemli faktörlerdir. Chemex bira yapımı için orta-kaba öğütme boyutu, 4:00 – 5:00 dakikalık hedef demleme uzunluğuna ulaşmaya yardımcı olmak için idealdir.

Chemex filtre kağıdı, standart dökülen kağıtlarınızdan daha kalın olduğundan, dökülen kağıtlardan daha kalın öğütmek isteyeceksiniz. Filtre de öyle bir noktaya gelir ki, dikkatli olunmazsa demleme sürelerinin yavaş olması nedeniyle aşırı ekstrakte edilmesi kolaydır.

Demleme uzunluğunuz çok kısaysa ve fincanınız çok ekşi çıkıyorsa, öğütme boyutunu daha ince ayarlayın. Demleme uzunluğunuz çok uzunsa ve fincan çok sert ve acı ise öğütücünüzü daha kalın ayarlayacaksınız.

Adım 2: Filtrenizi Durulayın

Chemex filtre kağıdınızı, üç katmanlı tarafının çıkış ağzına doğru olmasını sağlayacak şekilde bira makinesine yerleştirin ve kağıt filtreyi sıcak suyla durulayın; aksi halde kağıtsı bir tat verecektir. Burada sıcak su kullanmanın ek faydası Chemex sürahisini ısıtmasıdır.

Filtrenizi dikkatli bir şekilde durularken, kağıdın Chemex üzerindeki çıkış ağzını engellemediğinden emin olun. Çıkış ağzı tıkalıysa, demlemeden gelen sıcak hava kaçamayacak ve kahvenin daha da yavaş damlamasına neden olacaktır.

Adım 3: Kahve Ekleyin ve Suyunuzu Isıtın

Su Miktarı: 700 gram (~24.0 ons)

Öncelikle kahvenizi filtreye ekleyin, teraziye koyun ve darasını alın. Terazinizde ayrıca zamanlayıcı varsa, zamanlayıcıyı 4. adımda başlatacaksınız.

Daha sonra, 700 gram yüksek kaliteli kaynak suyunu, kızartma türü için ideal demleme sıcaklığına (hafif kızartmalar için daha sıcak, koyu kızartmalar için daha soğuk) kadar ısıtın. Chemex demlemede, ekstraksiyona yardımcı olmak için biraz daha sıcak demlemek en ideal yöntemdir.

Adım 4: Çiçeklenme

Bloom boyutu: 120 gram (3- 4x kahve ağırlığı)

Çiçeklenme uzunluğu: 1:00 dakika

İlk dökümünüz "çiçeklenme" olarak adlandırılan şeydir. Çiçeklenme, kahvenizin gazının alınmasını sağlar ve daha eşit bir ekstraksiyona yardımcı olur. Kahve tazeyse, bu aşamada telve yatağının yükseldiğini ve kabarcıklar oluştuğunu fark edeceksiniz.


Çiçeklenmeniz için ilk dökmenizde kahve ağırlığının 3 – 4 katı veya 45 – 60 gram su kullanmanızı öneririz . Kahve yatağındaki tüm telveyi doyurduğunuzdan emin olmak istiyorsunuz ve
hatta kahveyi döktükten sonra doygunluğa yardımcı olmak için demleme makinesini döndürebilirsiniz.

Çiçeklenme aşamasının 30 saniye ile 2 dakika arasında sürmesini öneren tarifler vardır ve burası, demlediğiniz kahve için en iyi neyin işe yaradığını test etmek için harika bir yerdir.

Adım 5: Kalanını Dökme Sırası

Dökme sıklığı: Çiçeklenme tamamlandıktan sonra, kalan suyu yaklaşık 2 dakika ila 2 dakika 45 saniye boyunca yavaş ve eşit bir hızda dökün. Kahve çok yavaş akıyorsa, akış hızını artırmaya yardımcı olmak için kahve yatağını döndürebilirsiniz.

Nihai ağırlık: 700 gram (~24,0 ons)

Bitiş zamanı: 4:00 - 5:00

Dökme frekansınıza yaklaşmanın birkaç yolu vardır; yavaş ve uzun bir dökmeden her 20 saniyede bir dökmeye kadar. Her dökme türü demlemenizi farklı şekilde etkilediğinden bu bir tercih önerisi değildir. Kahvenin tamamen süzülmesi için dökmenin 3:00 - 3:30 civarında bittiği ve 1:00 - 1:30 arasında bittiği, demleme sürenizin 4:00 - 5:00 dakika civarında bittiği uzun ve yavaş dökmeyi tercih ediyoruz. Yine, bu işlem sırasında akış hızının iyileştirilmesine yardımcı olmak için Chemex'e hafif bir girdap verilmesinde bir sakınca yoktur.

Adım 6: Servis Yapın ve Tadını Çıkarın!

Bir sonraki kısım oldukça basit; eğer tüm demleme parametrelerini yerine getirirseniz, lezzetli bir fincan kahvenizi yudumluyor olacaksınız. Eğer fincanda çok ekşi veya acı gibi bir sorun varsa, öğütme boyutunu ve demleme uzunluğunu yeniden değerlendirin.

Demleme işlemi sırasında kahvenin ilk ekstraksiyonu dibe çöktüğünden ve en güçlüsü olduğundan, lezzetin tutarlı olmasını sağlamak için dökmeden önce Chemex'i iyice karıştırdığınızdan emin olun. Bunu yapmamak, demlemenin üst ve alt kısmı arasında gözle görülür bir tat farklılığına neden olabilir.

Sık Sorulan Sorular

Chemex, filmlerde yer alması, New York Modern Sanat Müzesi'nde sergilenmesi ve her yönüyle harika bir cihaz olması nedeniyle 1941'deki tasarımından bu yana kült haline gelmiş ikonik kum saati şekilli bir kahve makinesidir. ile demlemek.

Chemex, piyasadaki diğer kahve filtrelerinden daha kalın olan "çift bağlı" krepe kağıt filtre kullanır, bu da suyun içinden daha yavaş damlaması anlamına gelir. Filtre ayrıca koni şeklindeki dökme cihazına benzer bir noktaya gelir ve dikkatli olunmazsa Chemex kullanılarak aşırı ekstrakte edilmiş demlemeler elde etmek kolaydır, bu nedenle burada daha iri öğütme idealdir.

Her ne kadar Chemex demleme işlemi diğer yöntemlere göre daha pratik ve zaman alıcı olsa da şimdiye kadar içtiğiniz en lezzetli kahvelerden bazılarıyla sonuçlanabilir.

Chemex'te kahve demlemenin faydası, barista olarak sizin demleme uzunluğu (süre) , sıcaklık ve tarif üzerinde doğrudan etkiniz olmasıdır . Bu girdilerin çoğu, demlemenizin kalitesini önemli ölçüde azaltabilecek otomatik damlama makinelerinden etkilenemez. Kavurma türü (açık, orta, koyu), çeşidi (Gesha, SL-28, Pembe Bourbon) ve işleme yöntemi (yıkanmış, doğal, bal) bakımından her kahve benzersizdir. Tüm bu faktörler, kahvenin nasıl demlenmesi gerektiğini büyük ölçüde etkiler ve girdilerinizi (zaman, sıcaklık ve tarif) kahve türüne göre ayarlamak, aradığınız olağanüstü sonuçları verecektir. Ayrıca, içeceğin tüketicisi olarak siz, son demlemenin belirli bir tada sahip olmasını isteyebilirsiniz, belki kahvenizi daha sert seviyor olabilirsiniz ya da yüksek berraklıkta ve düşük kahve/su oranına sahip bir kahve isteyebilirsiniz; tüm bu seçeneklere sahip olabilirsiniz. Dökme ile demleme yaparken etki.

Altın Kupa Standardı :

Altın Bardak Standardı, dökme dahil her türlü demleme yöntemi için mükemmel bir temeldir. Standart, kahve-su oranının 1:17 ile 1:18 arasında olmasını önerir; bu, her 1 gram kahve telvesi için 17 gram su kullanacağınız anlamına gelir.

Bazıları bu oranı biraz zayıf bulabilir ve bu da kahvenin hafif sulu olmasına neden olabilir. Golden Cup Standard, özellikle kahvelerinde berraklık arayanlar, hafif kızartma tutkunları veya tek kökenli kahveyi tercih edenler için çok uygundur.

Altın Kupa Standardı ile başlamak biraz ılımlı da olsa mükemmel bir fikir. Daha sonra daha güçlü bir demleme elde etmek için kahve/su oranını kademeli olarak artırabilirsiniz.

Demleme Oranları Önerimiz :

Hafif, ortalama veya sert bir fincan kahve tercih etmenize bağlı olarak, üzerine dökerek demleme için üç farklı kahve-su oranı öneriyoruz.

Hafif (yüksek netlik) : 1:17 veya SCA Altın Kupa standardı

Ortalama:  1:16

Sağlam (yüksek gövde):  1:13

Bu oranları bir başlangıç ​​noktası olarak kullanabilir ve ardından istediğiniz netlik veya gövde seviyesini elde etmek için oranı yukarı veya aşağı ayarlayabilirsiniz. Lütfen tüm oranların 1 gram kahveye "x" gram suya dayalı olduğunu unutmayın.

Yöntemden bağımsız olarak sıcak kahve demlemek için önerilen sıcaklık aralığı 197-205 Fahrenheit arasındadır. Bu sıcaklık aralığını elde etmenin en iyi yolu termometreli bir su ısıtıcısı kullanmaktır, ancak alternatif olarak suyu kaynatıp en uygun sıcaklığa soğuması için 30 saniye ila 1 dakika kadar bekletebilirsiniz.

Demleme için kullanılan suyun sıcaklığı kahvenin tadını büyük ölçüde etkileyebilir. Su çok sıcaksa acı veya yanık bir tada neden olabilir, çok soğuk su ise kahvenin donuk ve zayıf olmasına neden olabilir.

Hafif kavrulmuş kahve için ideal demleme sıcaklığı:

Hafif Kavrulmuş Kahve için ideal demleme sıcaklığı kaynama anında veya 203 – 212 Fahrenheit arasındadır. Daha yüksek sıcaklıklar ekşiliğin önlenmesine yardımcı olur ve yüksek asitli kahveler daha hafif kavrulur.

Orta kavrulmuş kahve için ideal demleme sıcaklığı:

Orta Kavrulmuş Kahve için ideal demleme sıcaklığı, kaynamadan yaklaşık 30 saniye sonra veya 194 - 203 Fahrenheit derece arasındadır. Orta derecede demleme sıcaklığı, orta derecede kavrulmuş kahvenin dengeli ve zengin kalmasına yardımcı olur.

Koyu kavrulmuş kahve için ideal demleme sıcaklığı:

Koyu Kavrulmuş Kahve için ideal demleme sıcaklığı kaynatmadan yaklaşık 1 dakika sonra veya 185 - 195 Fahrenheit arasındadır. Düşük sıcaklık, koyu kavrulmuş kahvedeki acılığın giderilmesine ve tatlılığın öne çıkarılmasına yardımcı olur.

Çoğu Chemex tarifi 4:00 – 5:00 dakika aralığına girer. Hedef süre olarak sıklıkla 4:00 dakikanın belirtildiğini göreceksiniz , ancak bu hedef süreden daha hızlı veya daha yavaş olan Chemex demlemelerini test etmekten korkmayın. Chemex filtre kağıdı diğer dökücü cihazlara göre daha kalındır ve koni şeklindeki şekli kahvenin çok daha yavaş demlenmesine de neden olur.

Standart dökme kahveye göre biraz daha kalın öğütmeniz tavsiye edilir, ancak çok kalın öğütmemeye dikkat edin, çünkü kahveniz ekşimsi bir tada sahip olacaktır.