French Press ile Demleme

Evde veya ofiste French Press ile kahve yapmak nispeten ucuzdur ve başlaması kolaydır. İhtiyacınız olan tek şey bir French Press ve sıcaklık kontrollü bir su ısıtıcısıdır (bu, kızartma türüne göre sıcaklığı ayarlamanıza yardımcı olur). French Press'inizde önceden çekilmiş kahve kullanabilirsiniz, ancak en iyi deneyim ve lezzet için her zaman taze öğütmenizi öneririz.

Adım 1: Kahveyi Ölçün ve Öğütün

Kahve miktarı: 65 gram

Demleme oranı: 1:15,4 (her 15,4 gram suya 1 gram kahve)

Öğütme boyutunuz ve kaliteniz, French Press'inizin ekstraksiyonunu ve tadını etkileyecek çok önemli faktörlerdir. Eğer çok iri öğütürseniz, elinizde ekşimsi bir kahve kalır. Çok ince öğütme yaparsanız, ağ filtreden daha fazla tortu akacağı için acı ve "çamurlu" bir fincanla kalırsınız.

French Press demleme için iri öğütme boyutu idealdir ve üzerine dökmek için öğüteceğinizden daha iri öğütme boyutu idealdir. Yaklaşık 4:00 dakikalık toplam demleme süresini hedefleyeceksiniz.

Adım 2: Ekipmanı Isıtın

Kahve telvesini eklemeden önce, French Press'e hızlı bir şekilde sıcak su dökün ve ardından ekipmanın iyice ısınmasına yardımcı olmak için suyu boşaltın. Bu, soğuk French Press'te demlemekten kaçınmak istediğiniz için ekstraksiyonun iyileştirilmesine yardımcı olur.

Adım 3: Suyu Isıtıp French Press'e Ekleyin

Su Miktarı: 1.000 gram (~33.0 ons)

Yukarıda belirtildiği gibi, en iyi tadı elde etmek için suyunuzu kızartma türüne göre en uygun demleme sıcaklığına ısıtın.

Daha sonra 33 ons suyu French Press'e dökün ve zamanlayıcınızı ayarlayın. French Press'inize daha hızlı dökmek istediğiniz için kaz boyunlu bir su ısıtıcısı burada (resimde olmasına rağmen) uygun değildir.

Kapağı/filtreyi French Press'in dışında bırakabilir veya pistona basmadan takabilirsiniz; bu, bira üreticisinin ısıyı korumasına yardımcı olacaktır.

Adım 4: Karıştırın

Süre: 3:30 saniye

Bu adım için, ilk demleme döneminde French Press'in üstüne yerleştirdiyseniz pistonu çıkarmanız gerekecektir.

Saat 3:30'da kahvenin üstünü tahta kaşıkla karıştırın. Kahve dibe çökecek ve kalan köpüğün bir kısmı demlemenin üst kısmında kalacaktır. Daldırmadan önce kahve köpüğünün üst kısmını bir kaşıkla alın ve atın. Köpüğün çıkarılması çok daha temiz bir fincan kahve hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Adım 5: Filtreyi Takın ve Daldırın

Süre: 4:00 dakika

Kahveyi karıştırıp süzdükten sonra 30 saniye beklettikten sonra filtreyi takıp yavaşça daldırmanın zamanı geldi.

Yavaşça daldırmanın, tortunun ağ filtreden geçip fincanınıza girmesini önlemeye yardımcı olacağını unutmamak önemlidir. Ne olursa olsun, French Press biraz çamurlu olacak ve bu sorun değil!

Adım 6: Servis Yapın ve Tadını Çıkarın!

Bir sonraki kısım oldukça basit; eğer tüm demleme parametrelerini yerine getirirseniz, lezzetli bir fincan kahvenizi yudumluyor olacaksınız. Eğer fincanda çok ekşi veya acı gibi bir sorun varsa, öğütme boyutunu ve demleme uzunluğunu yeniden değerlendirin.

French Press'inizi temizlemek için, telvesine biraz su ekleyin, çöp kutusuna atın ve ardından cihazı tamamen durulayın.

Sık Sorulan Sorular

French Press, kahve telvelerinin demleme süresi boyunca tamamen sıcak suya batırıldığı, geniş bir tat yelpazesine sahip, zengin ve tam gövdeli bir fincan kahvenin elde edildiği, daldırma tarzı bir cam demleme makinesidir. French Press çoğu kahve türü için uygundur ve kullanım kolaylığı onu çok yönlü ve kullanıcı dostu bir demleme makinesi haline getirir. Bununla birlikte, French Press, küçük parçacıkların geçmesine izin veren kaba gözenekli filtresi nedeniyle hafif "çamurlu" bir fincan ürettiği için sıklıkla eleştiriliyor. Espro French Press, daha geniş bir öğütme boyutu aralığına olanak tanıyan ultra ince ve ince mikro gözenekli filtreleriyle bu sorunu çözmektedir.

Altın Kupa Standardı :

Altın Bardak Standardı, dökme dahil her türlü demleme yöntemi için mükemmel bir temeldir. Standart, kahve-su oranının 1:17 ile 1:18 arasında olmasını önerir; bu, her 1 gram kahve telvesi için 17 gram su kullanacağınız anlamına gelir.

Bazıları bu oranı biraz zayıf bulabilir ve bu da kahvenin hafif sulu olmasına neden olabilir. Golden Cup Standard, özellikle kahvelerinde berraklık arayanlar, hafif kızartma tutkunları veya tek kökenli kahveyi tercih edenler için çok uygundur.

Altın Kupa Standardı ile başlamak biraz ılımlı da olsa mükemmel bir fikir. Daha sonra daha güçlü bir demleme elde etmek için kahve/su oranını kademeli olarak artırabilirsiniz.

Demleme Oranları Önerimiz :

French Press için yumuşak, ortalama veya sert bir fincan kahve tercih etmenize bağlı olarak üç farklı kahve/su oranı öneriyoruz.

Hafif (yüksek netlik) : 1:17 veya SCA Altın Kupa standardı

Ortalama:  1:15

Sağlam (yüksek gövde):  1:13

Bu oranları bir başlangıç ​​noktası olarak kullanabilir ve ardından istediğiniz netlik veya gövde seviyesini elde etmek için oranı yukarı veya aşağı ayarlayabilirsiniz. Lütfen tüm oranların 1 gram kahveye "x" gram suya dayalı olduğunu unutmayın.

Yöntemden bağımsız olarak sıcak kahve demlemek için önerilen sıcaklık aralığı 197-205 Fahrenheit arasındadır. Bu sıcaklık aralığını elde etmenin en iyi yolu termometreli bir su ısıtıcısı kullanmaktır, ancak alternatif olarak suyu kaynatıp en uygun sıcaklığa soğuması için 30 saniye ila 1 dakika kadar bekletebilirsiniz.

Demleme için kullanılan suyun sıcaklığı kahvenin tadını büyük ölçüde etkileyebilir. Su çok sıcaksa acı veya yanık bir tada neden olabilir, çok soğuk su ise kahvenin donuk ve zayıf olmasına neden olabilir.

Hafif kavrulmuş kahve için ideal demleme sıcaklığı:

Hafif Kavrulmuş Kahve için ideal demleme sıcaklığı kaynama anında veya 203 – 212 Fahrenheit arasındadır. Daha yüksek sıcaklıklar ekşiliğin önlenmesine yardımcı olur ve yüksek asitli kahveler daha hafif kavrulur.

Orta kavrulmuş kahve için ideal demleme sıcaklığı:

Orta Kavrulmuş Kahve için ideal demleme sıcaklığı, kaynamadan yaklaşık 30 saniye sonra veya 194 - 203 Fahrenheit derece arasındadır. Orta derecede demleme sıcaklığı, orta derecede kavrulmuş kahvenin dengeli ve zengin kalmasına yardımcı olur.

Koyu kavrulmuş kahve için ideal demleme sıcaklığı:

Koyu Kavrulmuş Kahve için ideal demleme sıcaklığı kaynatmadan yaklaşık 1 dakika sonra veya 185 - 195 Fahrenheit arasındadır. Düşük sıcaklık, koyu kavrulmuş kahvedeki acılığın giderilmesine ve tatlılığın öne çıkarılmasına yardımcı olur.

French Press tariflerinin çoğu 4:00 – 5:00 dakika aralığına girer. Hedef süre olarak sıklıkla 4:00 dakikanın belirtildiğini göreceksiniz , ancak bu hedef süreden daha hızlı veya daha yavaş olan French Press demlemelerini test etmekten korkmayın.

Standart dökme veya Chemex kahveye göre biraz daha kalın öğütmeniz tavsiye edilir, ancak çok kalın öğütmemeye dikkat edin çünkü ekşimsi bir kahveyle karşı karşıya kalırsınız.

French Press, kahve telvelerinin demleme süresi boyunca (genellikle 4:00 dakika) tamamen sıcak suya batırıldığı, geniş bir tat yelpazesine sahip, zengin ve tam gövdeli bir fincan kahvenin elde edildiği, daldırma tarzı bir cam demleme makinesidir. .