Pour Over Demleme

Sadece bir elektrikli su ısıtıcısı, bir damlatıcı ve bir filtreyle, üzerine dökülerek kahve demleme, canlı, şeffaf ve kaliteli bir fincan kahve üretebilir. Bu demleme tekniği her türlü kahve çeşidine uygun olsa da, hassas asitli ve dengeli bir tada sahip, hafif ila orta derecede kavrulmuş kahvelerin kullanılmasını öneririz. Uygun şekilde uygulandığında, üzerine dökülerek kahve demleme en olağanüstü kahve deneyimlerinden bazılarını sunabilir.

Adım 1: Kahveyi Ölçün ve Öğütün

Kahve miktarı: 15 gram

Demleme oranı: 1:15 (her 15 gram suya 1 gram kahve)

Öğütme boyutunuz ve kaliteniz, demlemenizin uzunluğunu ve tadını etkileyecek önemli faktörlerdir. Dökme demleme için orta-kaba öğütme boyutu, yaklaşık 3:00 dakika olan hedef demleme uzunluğuna ulaşmanıza yardımcı olmak için idealdir. Demleme süreniz çok kısaysa ve fincan çok ekşi çıkıyorsa, öğütme boyutunu daha ince ayarlayabilirsiniz. Demleme uzunluğunuz çok uzunsa ve fincan çok sert ve acı ise öğütücünüzü daha kalın ayarlayacaksınız.

Adım 2: Filtrenizi Durulayın

Demleme makinenizi ve filtrenizi kupanızın veya sürahinizin üzerine yerleştirin ve kağıt filtreyi sıcak suyla durulayın; aksi halde kağıtsı bir tat verecektir. Burada sıcak su kullanmanın ek faydası, siz kahveyi demlemeye hazırlarken demleme cihazınızı ve kupanızı ısıtmasıdır.

Adım 3: Kahve Ekleyin ve Suyunuzu Isıtın

Su Miktarı: 240 gram (8,5 ons)

Öncelikle kahvenizi filtreye ekleyin, teraziye koyun ve darasını alın. Terazinizde ayrıca zamanlayıcı varsa, zamanlayıcıyı 4. adımda başlatacaksınız.

Daha sonra, 240 gram yüksek kaliteli kaynak suyunu, kızartma türü için ideal demleme sıcaklığına (hafif kızartmalar için daha sıcak, koyu kızartmalar için daha soğuk) kadar ısıtın.

Adım 4: Çiçeklenme

Bloom boyutu: 45 gram (3- 4x kahve ağırlığı)

Çiçeklenme uzunluğu: 1:00 dakika

İlk dökümünüz "çiçeklenme" olarak adlandırılan şeydir. Çiçeklenme, kahvenizin gazının alınmasını sağlar ve daha eşit bir ekstraksiyona yardımcı olur. Kahve tazeyse, bu aşamada telve yatağının yükseldiğini ve kabarcıklar oluştuğunu fark edeceksiniz.


Çiçeklenmeniz için ilk dökmenizde kahve ağırlığının 3 – 4 katı veya 45 – 60 gram su kullanmanızı öneririz . Kahve yatağındaki tüm telveyi doyurduğunuzdan emin olmak istiyorsunuz ve
hatta kahveyi döktükten sonra doygunluğa yardımcı olmak için demleme makinesini döndürebilirsiniz.

Çiçeklenme aşamasının 30 saniye ile 2 dakika arasında sürmesini öneren tarifler vardır ve burası, demlediğiniz kahve için en iyi neyin işe yaradığını test etmek için harika bir yerdir.

Adım 5: Kalanını Dökme Sırası

Dökme sıklığı: Çiçeklenme tamamlandıktan sonra, kalan suyu saniyede 6-8 gram olacak şekilde son ağırlığa ulaşıncaya kadar dökün. Kahve çok yavaş akıyorsa, akış hızını artırmaya yardımcı olmak için kahve yatağını döndürebilirsiniz.

Nihai ağırlık: 240 gram (8,5 ons)

Bitiş zamanı: 3:00 - 3:30

Dökme frekansınıza yaklaşmanın birkaç yolu vardır; yavaş ve uzun bir dökmeden her 20 saniyede bir dökmeye kadar. Her dökme türü demlemenizi farklı şekilde etkilediğinden bu bir tercih önerisi değildir. Demlememizin yaklaşık 3:00 dakika ila 3 dakika 30 saniye arasında bittiği uzun ve yavaş dökmeyi tercih ediyoruz. Uzun ve yavaş dökmenin bir faydası, demleme sırasında kahve telvelerinin soğumasını önlemenizdir, bu da ekstraksiyona yardımcı olabilir.

Adım 6: Servis Yapın ve Tadını Çıkarın!

Bir sonraki kısım oldukça basit; eğer tüm demleme parametrelerini yerine getirirseniz, lezzetli bir fincan kahvenizi yudumluyor olacaksınız. Eğer fincanda çok ekşi veya acı gibi bir sorun varsa, öğütme boyutunu ve demleme uzunluğunu yeniden değerlendirin.

Sık Sorulan Sorular

Pour Over diğer bir adıyla dökme kahve, Hario'nun V60'ı gibi bir demleme cihazının içindeki kağıt filtreye yerleştirilen iri öğütülmüş kahve çekirdeklerinin üzerine sıcak suyun manuel olarak dökülmesini içeren bir demleme yöntemidir. Bu, kahvenin doğrudan bir bardağa veya sunucuya damlamasını sağlar. Dökme kahveyi diğer demleme yöntemlerinden ayıran özelliği, demleme süresi (çiçeklenme ve akış hızı), sıcaklık, tarif/teknik gibi son ürünün tadını etkileyen faktörler üzerinde sağladığı kontroldür. Aksine, damlama makinesi kullanırken bu faktörlerin çoğu sizin kontrolünüz dışındadır.

Dökme demleme diğer yöntemlere göre daha pratik ve zaman alıcı olmasına rağmen, doğru şekilde uygulandığında şimdiye kadar içtiğiniz en lezzetli kahve fincanlarından bazılarıyla sonuçlanabilir.

Üzerine dökülerek kahve demlemenin faydası, barista olarak sizin  demleme uzunluğu (süre)sıcaklık ve tarif üzerinde doğrudan etkiniz olmasıdır . Bu girdilerin çoğu, demlemenizin kalitesini büyük ölçüde azaltabilecek otomatik makineler tarafından etkilenemez.

Kavurma türü (açık, orta, koyu), çeşidi (Gesha, SL-28, Pembe Bourbon) ve işleme yöntemi (yıkanmış, doğal, bal) bakımından her kahve benzersizdir. Tüm bu faktörler, kahvenin nasıl demlenmesi gerektiğini büyük ölçüde etkiler ve girdilerinizi (zaman, sıcaklık ve tarif) kahve türüne göre ayarlamak, aradığınız olağanüstü sonuçları verecektir. Ayrıca, içeceğin tüketicisi olarak siz, son demlemenin belirli bir tada sahip olmasını isteyebilirsiniz, belki kahvenizi daha sert seviyor olabilirsiniz ya da yüksek berraklıkta ve düşük kahve/su oranına sahip bir kahve isteyebilirsiniz; tüm bu seçeneklere sahip olabilirsiniz. Dökme ile demleme yaparken etki.

Altın Kupa Standardı :

Altın Bardak Standardı, dökme dahil her türlü demleme yöntemi için mükemmel bir temeldir. Standart, kahve-su oranının 1:17 ile 1:18 arasında olmasını önerir; bu, her 1 gram kahve telvesi için 17 gram su kullanacağınız anlamına gelir.

Bazıları bu oranı biraz zayıf bulabilir ve bu da kahvenin hafif sulu olmasına neden olabilir. Golden Cup Standard, özellikle kahvelerinde berraklık arayanlar, hafif kızartma tutkunları veya tek kökenli kahveyi tercih edenler için çok uygundur.

Altın Kupa Standardı ile başlamak biraz ılımlı da olsa mükemmel bir fikir. Daha sonra daha güçlü bir demleme elde etmek için kahve/su oranını kademeli olarak artırabilirsiniz.

Demleme Oranları Önerimiz :

Hafif, ortalama veya sert bir fincan kahve tercih etmenize bağlı olarak, üzerine dökerek demleme için üç farklı kahve-su oranı öneriyoruz.

Hafif (yüksek netlik) : 1:17 veya SCA Altın Kupa standardı

Ortalama:  1:16

Sağlam (yüksek gövde):  1:13

Bu oranları bir başlangıç ​​noktası olarak kullanabilir ve ardından istediğiniz netlik veya gövde seviyesini elde etmek için oranı yukarı veya aşağı ayarlayabilirsiniz. Lütfen tüm oranların 1 gram kahveye "x" gram suya dayalı olduğunu unutmayın.

Yöntemden bağımsız olarak sıcak kahve demlemek için önerilen sıcaklık aralığı 197-205 Fahrenheit arasındadır. Bu sıcaklık aralığını elde etmenin en iyi yolu termometreli bir su ısıtıcısı kullanmaktır, ancak alternatif olarak suyu kaynatıp en uygun sıcaklığa soğuması için 30 saniye ila 1 dakika kadar bekletebilirsiniz.

Demleme için kullanılan suyun sıcaklığı kahvenin tadını büyük ölçüde etkileyebilir. Su çok sıcaksa acı veya yanık bir tada neden olabilir, çok soğuk su ise kahvenin donuk ve zayıf olmasına neden olabilir.

Hafif kavrulmuş kahve için ideal demleme sıcaklığı:

Hafif Kavrulmuş Kahve için ideal demleme sıcaklığı kaynama anında veya 203 – 212 Fahrenheit arasındadır. Daha yüksek sıcaklıklar ekşiliğin önlenmesine yardımcı olur ve yüksek asitli kahveler daha hafif kavrulur.

Orta kavrulmuş kahve için ideal demleme sıcaklığı:

Orta Kavrulmuş Kahve için ideal demleme sıcaklığı, kaynamadan yaklaşık 30 saniye sonra veya 194 - 203 Fahrenheit derece arasındadır. Orta derecede demleme sıcaklığı, orta derecede kavrulmuş kahvenin dengeli ve zengin kalmasına yardımcı olur.

Koyu kavrulmuş kahve için ideal demleme sıcaklığı:

Koyu Kavrulmuş Kahve için ideal demleme sıcaklığı kaynatmadan yaklaşık 1 dakika sonra veya 185 - 195 Fahrenheit arasındadır. Düşük sıcaklık, koyu kavrulmuş kahvedeki acılığın giderilmesine ve tatlılığın öne çıkarılmasına yardımcı olur.

Dökme tariflerin çoğu ve hatta ödüllü baristaların tarifleri bile 2:45 – 4:30 saniye aralığına giriyor. Hedef süre olarak sıklıkla 3:00 dakikadan bahsedildiğini göreceksiniz, ancak bu hedef süreden daha hızlı veya daha yavaş olan dökülmeleri test etmekten korkmayın.3:00 dakika ortalama görünüyor ve öğütme boyutunuzun ve dökme sıklığınızın bu süreye ulaşacak şekilde hizalanmasını sağlamak için mükemmel bir ilk hedeftir. Buradan, çiçeklenme sürenizi uzatabilir veya kısaltabilir veya daha ince öğütebilir ve bunun genel tadı nasıl etkilediğini görmek için biraz daha uzun bir demleme uzunluğunu hedefleyebilirsiniz. Lütfen her kahvenin farklı olduğunu ve birinde işe yarayan şeyin diğerinde işe yaramayabileceğini unutmayın.