yumuşak içimli filtre kahve önerileri

Yumuşak İçimli Filtre Kahve Önerileri

Filtre kahve sevenler bilir, her fincanında ayrı bir keyif vardır. Özellikle de iyi bir filtre kahve ile güne başlamak, tüm günün enerjisini sağlamak için önemlidir. Ancak, hangi kahveyi tercih etmek konusunda bazen kararsız kalabilirsiniz. Bu yazıda, sizlere yumuşak içimli filtre kahve önerileri sunacağız. Farklı coğrafyalardan, farklı kavurma derecelerine sahip ve özel tat profilleriyle ön plana çıkan bu kahveler, filtre kahve tutkunlarının vazgeçilmezi olacak!

Yumuşak içimli filtre kahveler

Endonezya Strong Winey Mikrolot Filtre Kahve

Endonezya Strong Winey Mikrolot Filtre Kahve

Yumuşak içimli kahve listemizin ilk sırasında yer alan bu kahve, anaerobik bal işlemine tabi tutuldu. Taze hasat edilen kirazlar, hava geçirmez kaplara kapatılmadan önce, hasattan arta kalan artıkları temizlemek için yıkanır.

Kirazlar bu anaerobik ortamda 72 saat boyunca fermente edilir. Ardından suyla durulanır ve mekanik bir hamur ayırıcıyla hamur haline getirilir. Kağıt hamuru ayırıcı, kurutma işlemi için kahvenin üzerinde belirli miktarda müsilaj bırakacak şekilde kalibre edilir. Pulpa haline getirilen kahve, daha sonra sonra öğütülmeden, tasnif edilmeden ve ihracat için paketlenmeden önce %12-13 nem oranına kadar kurutulur.

Endonezya Natural Sumatra Mikrolot Filtre Kahve

Endonezya Natural Sumatra Mikrolot Filtre Kahve

Kavuracağımız kahveyi seçerken sadece kahvenin kalitesine değil, kendine özgü hikayesine de odaklanıyoruz. Endonezya'nın Sumatra adasının Gayo bölgesinden gelen bu eşsiz kahveyle tanışın.

Endonezya'da kahve tarlalarındaki işgücünün yaklaşık %70'i kadınlardan oluşuyor. Aynı zamanda bunların yalnızca %10'u girişimci ve yalnızca %20'si arazi sahibidir (bu yüzdelere eşlerle ortak mülkiyet de dahildir). Ketiara kooperatifi ise bir istisnadır. Toplamda 1.040 hektarlık kahve tarlasına sahip 1.080 üyesi bulunuyor ve bu üyelerin %71'i kadın. Kooperatifin kahve yetiştiriciliğinde 25 yılı aşkın tecrübesi bulunmaktadır; son 12 yıldır kendi kahvelerini ihraç ediyorlar (yılda yaklaşık 22 500 torba).

Gayo, Endonezya'nın Sumatra adasında dağlar ve tepelerle çevrili, volkanik topraklara ve yağmur ormanı iklimine sahip bir bölgedir. Kahve ağaçları, deniz seviyesinden 1.300 ila 1.550 metre yükseklikte, meyve ağaçlarının gölgesinde yetiştirilerek bölgenin doğal çeşitliliği korunuyor.

Kosta Rika Asoproaaa Mikrolot Filtre Kahve

Kosta Rika Asoproaaa Mikrolot Filtre Kahve

Bu yumuşak içimli kahve çeşidimiz ise, mükemmel kalitede kahve üretimi ile ünlü olan Tarrazu bölgesinden gelmektedir. Bu bölgedeki kahvenin %95'i SHB (Strictly Hard Bean) olarak sınıflandırılmaktadır. Bölgenin iklimi benzersizdir ve 7 ardışık ay boyunca yağışlı (Mayıs'tan Kasım'a kadar) bir dönemi, ardından 5 ay süreyle kuru hava (Aralık'tan Nisan'a kadar) içermektedir. Çiçeklenme dönemi Kasım'dan Mart'a kadar devam eder.

Kooperatife yakın bir şekilde yetiştirilen kahve kirazları, kuru mevsimde hasat edilir ve ardından ASOPROAAA birliğine teslim edilir. Kahveler Afrika yataklarında kurutulur ve optimum ve homojen kuruma koşullarını sağlamak için düzenli olarak çevrilir. Kahve doğal işlem görmüştür, bu da ona daha fazla karakter kazandırır.

Bu birlik, Eylül 1998'de kuruldu ve şu anda Acosta, Jorco ve Palmichal çevresinde 1,200'den fazla kahve ve narenciye üreten aile üyesine sahiptir.

Örgüt, üyelerinin tümüne finansal, ticari ve teknik yardım sağlayarak, üreticilerin ve ailelerinin yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik programları uygulayarak, etkili bir şekilde bir üretici topluluğunu desteklemektedir.

ASOPROAAA, kaliteli ürün yelpazesi ve mükemmel üretim takip edilebilirliği garanti ederek, bölgedeki tarımsal üretimi artırmada etkili bir rol oynamıştır. Birlik, her boyuttaki üreticilerle çalışarak, ürün yelpazesini çeşitlendirmiş ve belirli profillere sahip önemli kahve miktarları ile küçük üretici partilerini sunabilmiştir.

El Salvador Finca El Manzano Mikrolot Filtre Kahve

El Salvador Finca El Manzano Mikrolot Filtre Kahve

Finca El Manzano 1872'de kuruldu ve yedi nesildir López Díaz ailesinde yer alıyor. Emilio López Díaz, 2005 yılında bir işleme tesisi inşa ederek El Manzano'yu genişleterek üretimin her aşamasını kontrol etmesine olanak sağladı ve aynı zamanda SL34 ve Geisha dahil olmak üzere El Salvador'da geleneksel olarak bulunmayan egzotik çeşitleri yetiştirmeye başladı.

Bu gelişmeler sayesinde Emilio'nun Geyşası, daha önce hiç yapılmamış bir şekilde, 2018 Mükemmellik Kupası yarışmasında hem 1. hem de 2. sırayı kazanmayı başardı!Bu Bourbon, kabul edilmeden önce şeker içeriğine göre titizlikle derecelendirilir, böylece yoğun meyveli bir profile ve kremsi bir gövdeye sahip olması sağlanır.

Cuatro M'nin sahibi Emilio López, mesleğine tutkulu bir üreticidir ve her zaman mükemmelliği yakalamayı hedefler, hem çiftliğinde hem de nihai fincanında! Geleneksel yöntemlerin dışında çalışma şeklini tanımlayarak, önyargıları yıkar.

Cuatro M, kahvelerini üretir, işler ve ihraç eder, aynı zamanda komşu çiftliklerin kahvelerini de işler. 2001'den bu yana Emilio, uzun bir kahve geleneğine sahip olan Cuatro M şirketini yönetiyor. Aslında, Emilio ailesinin altıncı nesil kahve üreticisidir. Aile çiftliklerinin yönetimini devraldığında, Emilio, özellikle El Salvador'da yeni ve benzersiz bir şirket oluşturmak istiyordu. 2005 yılında Emilio ve ekibi, işleme tesisi (beneficio) kurdukları El Manzano çiftliğinde.

Bugün, Orta Amerika'nın en güzel üretim araçlarından birine sahip olan Cuatro M, farklı işleme yöntemleri ve süreç yollarıyla kahvelerini büyük bir hassasiyetle dönüştürebiliyor ve her zaman aynı hedefe ulaşmayı amaçlıyor: mükemmelliği yakalamak! Onun anahtar kelimeleri kalite, tutarlılık ve yenilik ve sana Emilio'nun kahvelerinin kalitesinden asla hayal kırıklığına uğramayacağımızı garanti ederiz.

Kenya Kitisuru Mikrolot Filtre Kahve

Kenya Kitisuru Mikrolot Filtre Kahve

Kavucuruların ve tüketicilerin zihninde o kadar ön plana çıkıyor ki, Kenya kahvelerinin farklı şekidle işlenebileceği sıklıkla unutuluyor. Ancak bu amiral gemisi sürecisini başarmak için Kenyalı üreticiler su tüketiminde dünya şampiyonu.

Amaç, doğal süreci geliştirerek su kullanımını azaltmak, kaliteyi artırmak ve dolayısıyla gelirlerini artırmak. Aklımıza hemen Nyeri bölgesinden üretici ve ihracatçı, izlenebilirliğe büyük önem veren ve kahve üretimi konusunda çok güçlü bir çevre bilincine sahip olan David Maguta geldi.

John Michuki, aile mülkü olan Gakira Estate'i devraldı. Eskiden petrol ve gaz endüstrisinde çalışıyordu ama kahvenin toplanması, ekilmesi ve işlenmesinde her zaman annesine yardım ettı ve destek verid. Kahve macerasına tam anlamıyla katılmak için işinden ayrıldı ve şimdi çiftlikte ailesiyle birlikte aktif bir rol oynuyor. Anne, Kenya'daki sürdürülebilir kahve üreticileri dalgasının bir parçası olmak istiyor ve bunu başarmak için çiftliğinde elinden gelen her şeyi yapıyor.

Honduras San Isidro Mikrolot Filtre Kahve

Honduras San Isidro Mikrolot Filtre Kahve

Bu kışın en iyi kahvelerinden biri olan yumuşak içimli kahve çeşidimiz Honduras ile tanışın. Osman Rene Romero'nun Honduras kahvesini sunmaktan çok heyecanlıyız. Yeni yılın ve kışın içeceğimiz gerçek bir kışlık-doğaç süreç mücevheri.

Osman Romero Melgar, Honduras'ın Copan bölgesinin Celaque bölgesinde bulunan San Isidro çiftliğinin sahibidir. Çiftlik 10 hektarlık olup, büyük bir kısmı kahve üretimi amaçlıdır ancak doğal orman altındadır ve Osman'a aileisnden miras kalmıştır. Yetiştirilen ana çeşit Catuai'dir, ancak Osman çoğunlukla yüksek üretimleri için Lempira, IHCAFE90 ve Parainema gibi pasa dayanıklı çeşitler de ekiyor.

Osman, eğitimli bir tarım bilimcidir ve Aruco Kooperatifinin önemli bir üyesi olup, üretim ve idareti yönetmektedir. Auroco'da mikro partiler üretmeye başlayan Osman, yeni işleme yöntemlerini deneyen ilk üreticilerden biriydi ve bu nedenle kalite iyileştirmelerinin kümes geneline yayılmasındaki başarısında etkili oldu.

Bu kahve tamam doğal bir şekilde işlendi. Kirazlar, yükseltilmiş yataklarda kurutulmadan önce ayıklanıp, temizlendiği aruco değirmenine teslim edildi.

Etiyopya Guracho Nazimu Mikrolot Filtre Kahve

Etiyopya Guracho Nazimu Mikrolot Filtre Kahve

Nazimu Abamecha, bu orman kahvesini Jimma unvanıyla üretiyor. Nazimu, 8,4 hektarlık bu çiftliği ailesinden miras alarak, yerli ağaç türlerinden oluşan zengin ve doğal bir ortamda kahve yetiştiriyor.

Nazimu'nun kahve ticaretinde uzun bir geçmişi var ve Duromina kooperatifini kurup 8 yıl boyunca bu kooperatifte çalıştı. Son zamanlarda, kahvesinin izlenebilirliğini geliştirmek ve üst düzey kalitede mikrolotlara odaklanmak için kendi çiftliğini yöneterek yoluna bağımsız olarak devam etmeyi seçti.

Nazimu, tutkulu bir üretici ve aralarında Guracho ve Abachabsa'nın da bulunduğu birçok çiftliğin sahibidir. Guracho, Gomma'nın Jimma bölgesinde, Bashasha Badiya'nın kebelesinde (köyünde) 2010 metre yükseklikte 8,4 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Eski Tarım ve Kırsal Kalkınma Dairesi, Nazimu ve kardeşlerine 3 ila 15 yaşları arasındaki kahve ağaçlarını verdi. Bugün kahvelerini yerli ağaç türleriyle çevrili zengin bir doğal ortamda yetiştiriyorlar.

Kolombiya Piendamo Cauca Mikrolot Filtre Kahve

Kolombiya Piendamo Cauca Mikrolot Filtre Kahve

Tamamen doğal işlem görmüş bu mikrolot kahve ve yumuşak içimli kahvenin olağanüstü karakterini keşfedin.

Güney Amerika'nın kuzeybatı ucunda yer alan ve kuzeyde Panama ile sınır paylaşan Kolombiya, genellikle Orta Amerika kahvelerinin daha narin, hafif ve canlı özelliklerini güneydeki komşularının daha derin, yoğun karakteriyle birleştirebilen kahveler üretir. Piendamo Cauca'dan gelen bu lot da böyle bir kahvedir, ilginç tatların etkileyici bir dengeyle bir araya geldiği ve sağlam, kadifemsi bir temelin üzerinde yüzen benzersiz bir asiditeye sahiptir.

Piendamo, And Dağları'nın batı ve orta sıraları arasındaki yüksek düzlükte, Cauca eyaletinin güneybatısındaki plateau bölgesi (Popayan) içinde yetişir. Cauca'nın dört kahve yetiştirilen eyaletinden biri olan Popayan, yanındaki Purace yanardağının zengin volkanik topraklarından ve yüksek rakım ve ekvatora yakınlığından kaynaklanan kararlı ikliminden faydalanır. Bu eyalet, kahve üretimine katılan yerli grupların çeşitliliği, küçük çiftliklerin yaygınlığı ve Nisan'dan Ocak'a kadar neredeyse sürekli kahve tedarikine olanak tanıyan iki yağışlı mevsimi ile bilinir.

Kenya Nyeri Premium Filtre Kahve

Kenya Nyeri Premium Filtre Kahve

Orta asidite, orta tatlılık, orta ve juicy bir gövde, tatlı bir aftertaste size adeta kurutulmuş meyve ve kirazı hatırlatacak.

Kiambu ilçesi, ülkenin en yüksek dağlarından biri olan Kenya Dağı'nın batı yamacında bulunmaktadır. Buradaki kahvenin en iyilerden biri olarak görülmesinin en büyük sebeplerinden birisi de verimli kırmızı volkanik topraklar ve tropik iklim. Bu bölge aslında "Kahvenin Şampiyon Bölgesi" olarak kabul edilir. Kiambu, büyük mülklerin varlığından dolayı bir zamanlar Kenya'nın Brezilya'sı konumundaydı. Fakat kentleşmenin artmasıyla birlikte her şey çok değişti.

Azamia, Kenya'da Tarım Bakanlığı'na bağlı olan Kenya Kahve Araştırma Enstitüsü'nün sahip olduğu ve yönettiği bir kahve çiftliğidir. Çiftlik toplam 99 hektar alana sahiptir.

Çiftliği yönetmenin amacı ise ekonomik ve sürdürülebilir yüksek kaliteli kahve üretimi sağlamak. Bunun sonucunda ise çifliğin operasyonlarını yönetmek için yeterli gelir elde etmek ve CRI'daki araştırma faaliyetlerine yönelik avantaj sağlamak.

Bir araştırma enstitüsü altında yer alan Azamia, kahve çiftçilerinin çok iyi eğitim almasının yanı sıra, 86'nın üzerinde kahve skorlarıyla sürekli olarak yüksek kaliteli kahve ürettiği örnek bir çiftliktir. Çiftlik, Kenya'nın popüler ıslak yıkama işlemini kullanarak olağanüstü derecede temiz yıkanmış ve işlenmiş kahveler üretmektedir.

Nikaragua Jinotega Premium Filtre Kahve

Nikaragua Jinotega Premium Filtre Kahve

Pürüzsüz çikolata ve fındık notalarıyla zengin ve kremsi Nikaragua kahvemizin tadını çıkarın. Nikaragua'nın en iyi kahve çiftliklerinden elde ettiğimiz bu kahve, yağmurlu bir günde mükemmel bir tercihtir. İster iyi bir kitapla, ister sevdiğiniz bir yiyecek ile eşleştirin.

Nikaragua'nın merkezi bölgesinde yer alan Jinotega'da kahve üreten 4 dağ sırası vardır: Isabela, San Juan del Rio Coco, Wiwili ve Apanásen. Jinotega, Nikaragua'daki Arabica kahve üretiminin %38'ini temsil ediyor ve Matagalpa ile birlikte ulusal kahve üretiminin neredeyse %70'ini temsil ediyor.

Kahve, en kurak bölgelerdeki 800 metre yükseklikten, nemli bölgelerdeki 1.500 metre rakımlara kadar yetiştiriliyor; Üretim yapan tüm dağ sıraları olağanüstü tarımsal-ekolojik koşullara sahiptir çünkü bunlar son derece verimlidir, yüksek besin çeşitliliğine ve geniş bir fauna ve flora biyolojik çeşitliliğine sahiptir. En yüksek kesimlerdeki topraklar volkanik kökenli, geri kalan kısımlar ise nehir çökeltilerinin oluşturduğu topraklardır.

Bolivya Arcangel Premium Filtre Kahve

Bolivya Arcangel Premium Filtre Kahve

Santa Isabel Farm'ın bu harika kahvesi, Anacafe 14, Archimor ve Pache çeşitlerinden geliyor. Martin ve Alexander Keller'in çiftliğinde, volkanik, mineral açısından zengin topraklarda yetiştiriliyor.

Hasattan sonra kahve kirazları doğrudan güneş ışığından korunacak şekilde gölgede kurutma yataklarına getirilir. Santa Isabel ekibi, 20 gün boyunca her kirazı büyük bir dikkatle izliyor.

Kirazlar daha sonra kurutma istasyonuna alınır ve burada hamur haline getirilerek kurutulur. Kuruduktan sonra posa yıkanır ve sunduğumuz kasara haline gelir.

Guatemala'da Martin ve Alexander Keller, özel kahve alanında önde gelen isimler ve biyodinamik olarak çalışan birkaç kişiden biri. Santa Isabel çiftliğinden gelen tüm ürünler organik sertifikalıdır. Kimyasal girdiler olmadan, biyodinamik prensiplere göre, yüksek düzeyde korunan bir ekosistemin gölgesinde yetiştirilir.

Guatemala Santa Isabel Premium Filtre Kahve

Guatemala Santa Isabel Premium Filtre Kahve

Santa Isabel Farm'ın bu harika kahvesi, Anacafe 14, Archimor ve Pache çeşitlerinden geliyor. Martin ve Alexander Keller'in çiftliğinde, volkanik, mineral açısından zengin topraklarda yetiştiriliyor.

Hasattan sonra kahve kirazları doğrudan güneş ışığından korunacak şekilde gölgede kurutma yataklarına getirilir. Santa Isabel ekibi, 20 gün boyunca her kirazı büyük bir dikkatle izliyor.

Kirazlar daha sonra kurutma istasyonuna alınır ve burada hamur haline getirilerek kurutulur. Kuruduktan sonra posa yıkanır ve sunduğumuz kasara haline gelir.

Guatemala'da Martin ve Alexander Keller, özel kahve alanında önde gelen isimler ve biyodinamik olarak çalışan birkaç kişiden biri. Santa Isabel çiftliğinden gelen tüm ürünler organik sertifikalıdır. Kimyasal girdiler olmadan, biyodinamik prensiplere göre, yüksek düzeyde korunan bir ekosistemin gölgesinde yetiştirilir.

Bölge volkanik toprak, çok yüksek rakımlar, bol yağış, değişken nem ve aktif bir yanardağ olan Pacaya ile karakterizedir. Guatemala'da patlayan üç yanardağ arasında en aktif olanıdır. Rüzgar bölgeye hafif bir kül birikintisi savuruyor ve bu da toprağa önemli bir mineral kaynağı sağlıyor. Kurak mevsim çok güneşlidir. Sabahın erken saatlerinde bulutlar, sis ve çiy yaygın olmasına rağmen hızla dağılarak kirazları güneşte kurumaya bırakır.

Brezilya Fazenda Da Mata Premium Filtre Kahve

Brezilya Fazenda Da Mata Premium Filtre Kahve

Brezilya için oldukça yüksek bir rakımda yetişen eşsiz bir kahve.

Fazenda de Mata, São Paulo ve Minas Gerais sınırlarında, Mogiana Dağları'nda, 1200-1400 metre rakımda - Brezilya için oldukça yüksek bir rakımda bulunmaktadır.

Çiftlik sahibi olan Senhor Adonis, uzun vadeli iş ortağımız Fazenda Ambiental Fortaleza ile yakın bir işbirliği içinde çalışmaktadır. Son iki yılda, özenle bakılan yükseltilmiş yataklarında ve teraslarında kuruttuğu yüksek kaliteli doğal ve pulped kahveler üretmektedir.

Senhor Adonis, çiftliğin daha yüksek bölgelerine daha fazla yükseltilmiş yatak eklemek ve yeni çeşitler dikmek gibi kahve kalitesini artırmaya yönelik planlara sahiptir. Bölgede regeneratif tarım denemeleri yapan bir liderdir ve kahvenin ekonomik, sosyal ve çevresel kalitesine odaklanan Side-by-Side projesini komşularına genişletmektedir.

Ruanda Kamonyi Premium Filtre Kahve

Ruanda Kamonyi Premium Filtre Kahve

Oldukça dolgun bir gövdeye sahip olmasına rağmen sizi ipeksi bir yudum ile çok şaşırtacak.

Ruanda'da kahvenin ticarileşmesi, küçük çiftliklerde her zaman üretilen bir süreç olmuştur. Bağımsızlık, kahve altyapısına bir miktar iyileştirme getirdi, çünkü hükümet daha modern ve merkezi işleme tesisleri kurdu. Ancak bu, hükümetin ödeme yapacağı kahve fiyatını belirlediği anlamına geliyordu ve çiftçilerin başka seçeneği yoktu.

Herhangi bir teşvik olmadığı için kaliteye odaklanılmamıştı. Çoğu Bourbon cinsinden olmasına rağmen, sınıflandırma veya derecelendirme olmadığı için kahvenin tamamı ticari kaliteydi. Ruanda, 1993'te 642.000 çuval kahve ihraç ederken, bu miktar 1994'te 447.000'e düştü. Ardından, soykırımın çarpıcı bir hatırlatıcısı olarak, Ruanda 1995'te sadece 22.000 çuval kahve ihraç etti. Günümüzde Ruanda, 1993'teki miktarın sadece %43'ünü ihraç etmektedir, ancak mevcut ihracatlar, son 20 yıldır miktar yerine kaliteye odaklandığı için çok daha büyük bir değeri temsil etmektedir.

El Salvador Santa Ana Premium Filtre Kahve

El Salvador Santa Ana Premium Filtre Kahve

Aslında bu kahvenin diğer bir adı Finca La Providencia'dır. Pacas ailesi tarafından işletilen çiftlik, Carlos ve Yanira Mendoza'nın baba-kız ekibi tarafından yönetilmektedir.

Hem Carlos hem de Yanira, bu çiftlikte doğdular ve dolayısıyla toprağa olan sevgileri ölçülemez; ağaçlara, toprağa ve insanlara verdikleri önem ise çok özel.

Pacas'lar, kahve toplandıktan sonra üstün işlemeyi sürdürmek için kendi ıslak öğütücülerini çalıştırmaktadırlar.

Bu çiftliğin 12 hekdarı (yaklaşık 30 dönüm) yabani orman olarak korunmaktadır. Yabani yaşamı ve yerli ağaçları korumanın öneminin farkındayız, bu nedenle arazinin bu kısmını yaban hayatı koruma alanı olarak bırakmaya karar verdik.

Kahve kirazları çiftlikte özenle elle toplanyıor. Toplandıktan sonra olgunlaşmamış, kuru veya yeşil kirazlar partiden çıkarılıyor. Kahve kirazları Vivagua değirmenimize taşınıyor. Kirazlar hamur haline getirilmez. Kurutulmak üzere hemen teraslara yayılırlar. İlk 2 gün kahve tabakası çok incedir. Bu bilerek yapılan bir durum. İnce bir tabaka halinde kahve kirazları daha hızlı kuruyarak fermantasyon riskini önleyebilir.

3. günden sonra kahve tabakası kalınlaşır. Bu, kirazların daha yavaş ve eşit şekilde kurumasını sağlar. Bu kahve katmanları her gün 5-8 kez hareket ettirilir. Geceleri kahve küçük gruplar halinde istiflenir ve çiy veya beklenmedik yağmurlardan korunması için yute torbalarıyla kapatılır.

Kahvenin nemi her gün titizlikle ölçülür. %12'ye ulaştığı zaman kahve yute torbalara paketlenir ve izlenebilirliği korumak amacıyla önceden tahsis edilen bir depoda saklanır. Parşömen kuru öğütülmeye ve ihraç edilmeye hazır olana kadar depoda kalır.

Kolombiya La Pradera Premium Filtre Kahve

Kolombiya La Pradera Premium Filtre Kahve

Kendinizi 85 SCA skoruna sahip olan bu enfes kahvenin üzüm, portakal ve karamel tatlarına bırakın.

Diğer bir adıyla Colombia El Llano olan bu kahve, Kolombiya'nın en büyük kahve üretim bölgesi olan Huila'nın Suaza Belediyesine bağlı Gallardo topluluğundaki Jorje Duarte çiftliğinde üretildi.

Huila bölgesi, Kolombiya'nın en yüksek volkanı olan Nevado Del Huila'ya yakın bir konumda bulunmaktadır. Dağlık arazi, verimli volkanik toprakları ve yüksek rakımlarıyla, gün-gece sıcaklık farklarının büyük olduğu bir ortam sunar. Bu durum ise kirazların olgunlaşmasını yavaşlatır ve sonuç olarak çok yoğun, tatlı ve kompleks kahve profillerine yol açar. Bu nedenle, Huila kahvesi dünya genelinde kalitesiyle ünlüdür.

Bölge, düzenli olarak mükemmellik kupası kazanan partiler üretir ve 2013 yılında Menşe İsim statüsü kazanmıştır. Bölgedeki çoğu çiftlik genellikle 1-3 hektar büyüklüğündedir. Genellikle kendi işleme tesislerine sahiptirler; hem kahvenin sıyrıldığı, fermante edildiği ve yıkandığı ıslak değirmenler hem de kahvelerin kurutulduğu bir alan.

Tüm kahveler seçici bir şekilde elle toplanır, sıralanır ve daha düşük yoğunluğa sahip olan fasulyelerin ayrılması için yüzeyde yüzdürülür.

Daha sonra kirazlar, hava koşullarına bağlı olarak yaklaşık 15-21 gün boyunca kurumaları için yükseltilmiş yataklara yerleştirilir. Bu süre zarfında, gün boyunca düzenli bir şekilde çevrilerek homojen kuruma sağlanır.

Optimum nem seviyesine (10-12%) kuruduktan sonra, kirazlar, fasulyelerin geri kalan kuru meyveden ayrılması için değirmenlere gönderilir; bu işlem "kabuklu" olarak bilinir ve ardından kuru bir değirmende sevkiyat için sıralanır.

Etiyopya Guji Premium Filtre Kahve

Etiyopya Guji Premium Filtre Kahve

Kokusunda narenciye ve baharat, damakta ise parlak ve zengin turunçgiller.

Dünya genelinde kahve profesyonelleri, Guji'nin, komşu bölgeleri Sidamo ve Yirgacheffe'den önemli ölçüde farklı olduğunu fark etmektedir. Guji bölgesi önceki olarak Sidamo'nun bir alt bölgesi olarak kategorize edilmiş olsa da kendini ayırt etmiş ve farklılaşmış bir konuma gelmiştir. Bu benzersiz ve ayırt edici lezzet profilleri nedeniyle itibar kazanmıştır.

Guji'nin Oromo halkı, bölgeyi Oromo kültürünün ata yurdu olarak görür. Gada yaş grubu sistemi tarafından ortaya çıkan törenler, ritüeller ve efsaneler, hala Guji sakinleri arasında yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Bu sistem dışında, kahve yetiştirme Guji kültürü içinde köklü bir geçmişe sahiptir - ikisi birbirinden ayrılamaz.

İlgini Çekebilir